Je acylpirín liek na dlhovekosť?

Autor: Jana Jurkovičová | 24.6.2013 o 13:37 | Karma článku: 13,54 | Prečítané:  4564x

Koncom mája sa rozšírila internetom opäť jedna bombastická správa: Hviezda medzi onkológmi radí: 10+1 tip na dlhovekosť! S podtitulkom „Vyhoďte vitamíny, päťkrát týždenne si nalejte víno a v nedeľu sa poriadne vyspite! Tak vidí recept na dlhý život David Agus." Pretože už „dobré rady" v titulke sa mi celkom nezdali, začala som trochu pátrať - nielen po tom, kto je vlastne autorom takýchto zvláštnych rád, ale pretože podľa mojich skúseností preklad prevzatého materiálu nie vždy zodpovedá originálu, tak aj po origináli.

Dr. David Agus skutočne existuje a skutočne je onkológom v Los Angeles, podľa dostupných publikácií sa venuje predovšetkým rakovine prostaty. Ale - je tu jedno veľké ALE: každému človeku odporúča genetické vyšetrenie na zistenie rizika neskoršieho vývoja onkologického ochorenia, a ak donedávna platilo „za všetkým hľadaj ženu", dnes možno skôr povedať „za všetkým hľadaj peniaze". Dr. Agus je totiž spoluzakladateľom firmy Navigenics, ktorá ponúka ľuďom genetické testovanie za nemalé peniaze.

Pozrela som si aj originál textu, ktorý uverejnil nemecký denník Bild. A hneď prvá „dobrá rada" mi vyrazila dych. V slovenskom preklade stojí toto:

V nedeľu sa poriadne vyspite. „Ľudské telo má isté návyky, ktorým škodí stres, s ktorým sa väčšina z nás denne stretáva. Psychické zaťaženie je tiež jedným z hlavných predpokladov pre vznik ochorení. Pokiaľ počas pracovného týždňa vstávate skoro ráno, telo sa potrebuje zotaviť. S touto „nedeľnou rezervou" si organizmus vystačí minimálne do stredy."

Ale keď si prečítame originál, dozvieme sa toto:

V nedeľu nevyspávajte! ... Ak počas pracovného týždňa vstávate o siedmej a v nedeľu o deviatej, organizmus potrebuje čas až do stredy, aby sa z toho zotavil.

Z ďalších nepresností, ktoré môžu viesť k mylným záverom, vyberám aspoň niektoré:

- Ruky preč od vitamínov - originál znie: Ruky preč od vitamínových preparátov! A to je podstatný rozdiel. Vitamíny sú esenciálne látky, ktoré človek musí získavať potravou, nevie si ich sám „vyrobiť". Potrebuje ich na normálny priebeh všetkých svojich funkcií, ale ich dostatočný príjem je dôležitý aj v prevencii mnohých chorôb (vrátane onkologických). Dôležité však je, aby vitamíny človek získaval z pestrej stravy - predovšetkým z ovocia a zeleniny, ale aj z celozrnných obilnín, rastlinných a rybích tukov, mliečnych výrobkov a pod., a nie z vitamínových či multivitamínových preparátov. Pri niektorých vitamínoch je nebezpečný nielen ich nedostatok, ale aj predávkovanie, a predávkovanie vitamínmi z prirodzenej a pestrej stravy nie je známe. Takže s týmto (originálnym) výrokom dr. Agusa naozaj možno súhlasiť (zrejme nespolupracuje s firmami ponúkajúcimi vitamínové preparáty).

- Každý deň si dajte detský acylpyrín (v origináli Baby-Aspirin). Detský acylpyrín neexistuje, dokonca podávanie acylpyrínu deťom do 12 (niekde až do 15) rokov je prísne zakázané z dôvodu možnosti vážneho poškodenia zdravia. Preto sa na znižovanie horúčky u detí musia využívať iné druhy antipyretík. Pojmom „baby-aspirin" sa zjavne označuje liek s nižším obsahom účinnej látky, ktorý sa využíva v liečbe srdcovo-cievnych ochorení a v prevencii ich komplikácií (u nás anopyrin), lebo znižuje zrážavosť krvi a bráni vzniku krvných zrazenín.

- Nejedzte čerstvú zeleninu zo supermarketu. Ani originálny text nie je celkom zrozumiteľný, ale slovenský preklad je úplný výmysel. Rada jesť trikrát týždenne ryby je správna, ale nie namiesto čerstvého ovocia a zeleniny, ale spolu s nimi.

Polemizovať by sa, samozrejme, dalo aj s ďalšími „radami", na záver uvediem len názor dr. Agusa, ktorým určite poteším všetkých „priaznivcov" statínov: Odporúča ich užívanie aj pri normálnej hladine cholesterolu v krvi, lebo okrem iného „znižujú riziko vzniku rakoviny a predlžujú život". Jeho spojenie s firmami ponúkajúcimi statíny sa mi však nepodarilo zistiť.

Bojovať proti zázračným radám z internetu je ako bojovať s veternými mlynmi. Niekedy je však ešte zaujímavejšie sledovať, akú podobu dokážu rôzne „odborné" texty nadobudnúť po niekoľkonásobných prekladoch. Ostáva len dúfať, že čitatelia a zdieľatelia týchto článkov ich berú s nadhľadom, alebo si ich zdroje aspoň overia. Veľakrát stačí len trochu popátrať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?