Pravda o cholesterole odhalená?

Autor: Jana Jurkovičová | 22.3.2013 o 10:28 | Karma článku: 13,78 | Prečítané:  10856x

Informácie o výsledkoch rôznych vedeckých výskumov sa objavujú v médiách pomerne často. Správy typu „americkí vedci zistili" sú určené skôr na pobavenie ako poučenie, ale zväčša bývajú neškodné. Horšie je, ak sa za seriózny výskum pokladá niečo, čo ním ani zďaleka nie je. Takéto správy majú väčšinou bombastický titulok a sľubujú „nové odhalenia renomovaných vedcov". Často pritom vychádzajú z pochybných zdrojov voľne sa šíriacich internetom už niekoľko rokov. Podobnú senzáciu priniesol nedávno aj náš denník, v článku odhaľujúcom pravdu o cholesterole a príčinách srdcovo-cievnych chorôb.

Ak niekto tvrdí, že pozná „príčinu infarktu a zanesených ciev", na mieste je otázka, prečo už nedostal minimálne jednu Nobelovu cenu. Presná a jednoznačná príčina aterosklerózy totiž dodnes nie je celkom presne známa ani renomovaným vedcom a lekárom. V súčasnosti sa za prvý krok, ktorý môže spustiť vývoj aterosklerózy, považuje poškodenie vnútornej výstelky cievy, ktoré sa môže objaviť napr. pri cukrovke, pri vysokej hladine cholesterolu, u fajčiara, cievnu stenu môžu poškodiť napr. aj voľné radikály (pri nedostatku antioxidantov), ktoré oxidujú tzv. „zlý" cholesterol (LDL), a podobne. Tieto faktory spustia sériu zmien, ktorá v konečnom dôsledku vedie k rozvoju aterosklerózy. Súčasná medicínska veda uznáva, že centrálnu úlohu v rozvoji aterosklerózy majú častice LDL („zlého") cholesterolu. Zápalové zmeny na cievach sú pravdepodobne až druhotným prejavom aterosklerotických zmien.

 V tlačenom vydaní článku sa čitatelia mohli dočítať zaujímavý dovetok: „Vedecko-populárna medicína urobila obrovskú chybu, keď radila ľuďom, aby nahradili konzumáciu nasýtených tukov potravinami s vysokým obsahom tukov omega-6. ... Zdrojmi omega-6 tukov sú napríklad slnečnicový, repkový aj sójový olej a takisto rastlinné maslo, búrske oriešky či kešu oriešky." 

Zvláštny je už samotný pojem vedecko-populárna medicína. Rada v každom prípade správne znie: Je potrebné nahradiť nasýtené a trans-mastné tuky nenasýtenými (nie len jedným druhom - omega-6). V našom stravovaní nie je problém to, že by sme konzumovali vysoké a nadmerné množstvo omega-6 mastných kyselín (netreba zabúdať, že do tejto skupiny patrí aj esenciálna kyslina linolová, ktorú si ľudský organizmus nevie vytvoriť, a preto ju musí prijímať stravou). Problém skôr je, že konzumujeme nedostatok omega-3 mastných kyselín (do tejto skupiny patrí ďalšia esenciálna kyselina - linolénová), a teda že ich pomer v strave nie je správny. Optimálny pomer omega-6 : omega-3 by mal byť 4-6 : 1, skutočný pomer je asi 20 : 1).

K bohatým a jednostranným zdrojom omega-6 mastných kyselín skutočne patria slnečnicový, kukuričný, sezamový a čiastočne aj sójový olej, ale repkový určite nie. Repkový olej má veľmi priaznivý obsah aj omega-3 mastných kyselín (pomer 2,2 : 1). K ďalším zdrojom omega-3 mastných kyselín patria ľanové semená a ľanový olej, vlašské orechy a ryby a morské živočíchy. Optimálny a priaznivý pomer týchto mastných kyselín majú aj niektoré rastlinné nátierky - približne 3-8 : 1 (odporúča sa preštudovať si etiketu na konkrétnom výrobku, kde sa tieto informácie dajú nájsť).

Na záver sa ešte pozrime, kto je to vlastne doktor Dwight Lundell, ktorý avizuje prevratné novinky v medicíne a vo výživových odporúčaniach, a čím si zaslúžil takú neprimeranú pozornosť? Z viacerých zdrojov sa možno dozvedieť, že doktor Lundell má za sebou vážne pochybenia vo svojej lekárskej praxi, za ktoré bol v priebehu rokov 2000 až 2008 viackrát potrestaný a v roku 2008 mu odobrali lekársku licenciu.

Na rozličných serveroch nazývajú dr. Lundella ako „jedného s popredných svetových kardiochirurgov". Ak by skutočne odhalil „cholesterolovú lož", mala by byť za ním dlhoročná vedecká práca nasledovaná vedeckými publikáciami v renomovaných recenzovaných medicínskych časopisoch. Nech si prezrieme ktorúkoľvek svetovú databázu lekárskych časopisov, žiadnu prácu od Dwighta Lundella nenájdeme - jeho jedinou „literárnou" aktivitou sú dve knihy - „Veľká cholesterolová lož" a „Liek na choroby srdca" - obe sprevádzané bombastickou reklamou v snahe zarobiť na dôverčivosti ľudí, ktoré so súčasnými vedeckými poznatkami asi nemajú veľa spoločného.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?