reklama

Westernizácia stravovania screenagerov

Nadpis na prvý pohľad strašidelne a nezrozumiteľne znejúci možno vysvetliť celkom jednoducho: reč bude o zmene stravovacích návykov a životného štýlu podľa vzoru západných krajín (najmä USA) prevažne mladých ľudí, ktorí trávia väčšinu svojho času pred obrazovkami počítača, televízora, tabletu a ostatných elektronických vymožeností.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Všetky vymoženosti civilizácie a technického pokroku nám významne uľahčujú život, ale súvisia aj so zmenami životného štýlu, kultúry, tradícií, menia sa tradičné vzorce stravovania, aj individuálne rodinné zvyklosti. Ako sa toto všetko odráža na našom zdraví? Ako sa zmenilo naše správanie za – povedzme – posledných 25 rokov, odkedy začala výpočtová technika postupne prenikať do nášho každodenného života?

Udáva sa, že až 70 % podiel na vzniku niektorých tzv. civilizačných ochorení má nesprávna výživa. Postupne opúšťame stravovacie návyky typické na našom území – zemiaky, kapusta, strukoviny, celozrnné potraviny a všetky druhy domáceho ovocia a zeleniny a začali sme vo väčšej miere konzumovať biely chlieb, lúpanú ryžu, potraviny rýchleho občerstvenia, sladkosti. Prenikanie nezdravého západného spôsobu stravovania zaznamenávajú aj populácie s tradične zdravými zvyklosťami – juhovýchodná Ázia, Japonsko, krajiny okolo Stredozemného mora a pod., aj so všetkými dôsledkami na zdravotnom stave.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čom nás informujú priemery

Keď sa pozrieme na oficiálne údaje o spotrebe potravín na Slovensku, ktoré systematicky zbiera a vyhodnocuje Štatistický úrad SR (sú to tzv. predané potraviny), s niektorými ukazovateľmi by sme mohli byť spokojní, a to najmä v porovnaní s vyspelými krajinami na západ od nás. Výrazne u nás poklesla spotreba mäsa, vajec, cukru, múky, chleba, klesla aj celková spotreba tukov, pričom sa zvýšila spotreba rastlinných tukov a olejov na úkor živočíšnych tukov. Nemôžeme však byť spokojní s neustále a dramaticky klesajúcou spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov a našej tradičnej potraviny – zemiakov. Stále je nízka a nedostatočná spotreba strukovín, zeleniny, ovocia, rýb.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri porovnaní údajov o potravinovej spotrebe s inými krajinami zverejňovaných WHO sa ukazuje, že na Slovensku máme v priemere o 1 000 kalórií/osobu denne nižšiu spotrebu energie a zjeme o viac ako 60 g tukov/osobu denne menej v porovnaní napr. s Rakúskom, v spotrebe bielkovín sme z európskych krajín na predposlednom mieste, ale súčasne máme len polovičnú spotrebu cereálií v porovnaní napr. s Tureckom a 2,3-krát nižšiu spotrebu ovocia a zeleniny v porovnaní s Gréckom.

Kde je teda chyba?

Toto sú oficiálne štatistiky týkajúce sa celej populácie, z ktorých na prvý pohľad nevidieť významný vplyv západného spôsobu stravovania, dokonca z nich vyplýva, že celkovo konzumujeme oveľa menej živín aj kalórií ako obyvatelia na západ od nás. Prečo sme teda čoraz tučnejší a máme viac chronických chorôb?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K typickým prejavom „západného“ spôsobu stravovania patrí predovšetkým konzumácia fast-foodov a sladených nápojov, čo súvisí s vysokou spotrebou červeného mäsa, cukru vysokokalorických tučných jedál a rafinovaných obilnín ponúkaných husto vybudovanými sieťami značkových reťazcov. Preto jeden z údajov ŠÚ SR treba považovať za alarmujúci – spotreba sladených nealkoholických nápojov stúpla u nás za posledných 16 rokov trojnásobne – ale tento údaj sa opäť týka celej populácie a všetkých vekových skupín. Pozrime sa však, ako to vyzerá s konzumáciou týchto „dobrôt“ v generácii mladých „screenagerov“, ktorí na rozdiel od starších ľudí oveľa ochotnejšie a pružnejšie menia svoje stravovacie návyky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zhoršenie stravovacích návykov sa týka najmä mladej generácie

Podľa našich zistení (v tomto prípade ide už o tzv. zjedené potraviny) vzrástla spotreba sladených nápojov v skupine vysokoškolskej mládeže v priebehu 20 rokov 3,5-krát, konzumácia fast-foodov u chlapcov viac ako 4-násobne a u dievčat dokonca takmer 10-násobne! Kým ľudia starší ako 55-roční priznávali častú konzumáciu fast-foodu len v 2-3 %, mladí vo veku do 25 rokov ju priznávali až v 35% (muži) a 20 % (ženy). A pre úplnosť treba dodať, že pokiaľ hovoríme o celkovo nízkej spotrebe zemiakov, aj v tomto prípade treba tento údaj spresniť – u mladých ide prevažne o konzumáciu zemiakov v podobe mimoriadne obľúbených zemiakových čipsov a hranolčekov. A najobľúbenejšie jedlo školákov? Vyprážaný syr s hranolčekmi. A na prvých miestach v neobľúbenosti víťazia zeleninové jedlá a ryby.

Nezdravé stravovanie + nedostatok pohybu = chronické choroby

Prenikanie západného spôsobu stravovania je však len jedna časť problému. Druhú – a nemenej závažnú – tvorí absolútny nedostatok telesnej aktivity. Už malé deti, ďaleko pred dosiahnutím tínedžerského veku sedia celé hodiny prilepené k obrazovke a ich jediný pohyb je stláčanie tlačidiel na ovládači. A tento návyk, ba až závislosť, si potom prinášajú aj do dospelosti. Kombinácia nezdravého stravovania a žiadneho telesného pohybu je vražedná. Dnešní dôchodcovia trávili detstvo behaním a hrami vonku a namiesto internetu čítali knižky, takže namieste je otázka – ako budú vyzerať dnešné deti a mladí ľudia v dôchodkovom veku?

Smutný obraz screenagera

Pozrime sa teda, ako by mohol vyzerať typický „westernizovaný screenager“. Sedí (alebo leží) dlhé hodiny s očami upretými na obrazovku, je absolútne sústredený a nevníma dianie okolo seba, v ušiach má zastoknuté nevyhnutné slúchadlá, občas si hodí do úst za hrsť čipsov či popkornu, zapíja ich rôznofarebnými sladkými nápojmi a keď ho prepadne hlad, dá si doniesť (aby nestrácal čas chôdzou) jedlo z fastfoodového reťazca. A ak predsa vyjde von, tak jedine na miesto, kde je dostupné wifi, aby mohol pokračovať v „screenovaní“. Svaly mu postupne ochabujú (okrem drobných svalov na prstoch rúk), chrbtica sa kriví, tuk pribúda, najmä okolo pása. Postupne sa objavujú zrakové ťažkosti, bolesti kĺbov, hlavy, krku a ramien, nespavosť, nadmerná únava, podráždenosť. A so zvyšujúcim sa vekom sa začnú objavovať chronické choroby – v prvom rade obezita, neskôr cukrovka, osteoporóza, srdcovo-cievne a onkologické choroby a určite aj poruchy sluchu z neustálej expozície hlasnej hudby zo slúchadiel.

Jana Jurkovičová

Jana Jurkovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekárka, zaoberám sa prevenciou ochorení a zdravou výživou a napriek dlhoročným skúsenostiam ešte stále verím, že veda a zdravý rozum môže nakoniec zvíťaziť nad klamstvom a hlúposťou. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu