"Odborníci" na výživu

Autor: Jana Jurkovičová | 27.11.2012 o 21:34 | (upravené 27.11.2012 o 21:50) Karma článku: 10,94 | Prečítané:  2815x

Že stravovanie vo veľkej miere ovplyvňuje zdravie človeka, je dlho známe a nespochybniteľné. Zároveň je zarážajúce, koľko pseudoodborníkov sa v médiách vyjadruje o zdravotných účinkoch potravín. Namiesto skutočných profesionálov sa články o zdraví hemžia vyjadreniami samozvaných „odborníkov na výživu“, „dietológov“ či dokonca „hĺbkových psychológov“! Výsledky ich vedeckého bádania si určite nemožno prečítať v žiadnej skutočne vedeckej či odbornej literatúre. Namiesto toho sú ich plné novinové stránky a internet, a tým sú ešte nebezpečnejšie. Chcem na tomto mieste postupne upozorňovať aspoň na niektoré z nich.

V poslednom čase mi padol do oka istý Sam Fujera, ktorého ako odborníka vzali za slovo v čítanom ženskom týždenníku a aj v tomto článku. Autor určite neštudoval ani medicínu, ani potravinárstvo, ani iný vedný odbor zaoberajúci sa vplyvom výživy na zdravie. Len pozbieral niekoľko vedecky absolútne neoverených a nedokázaných nezmyslov – pravdepodobne z internetu, ktorý je priam presýtený podobnými „zaručenými pravdami“.

O tom, že hrach (a nielen hrach, ale strukoviny), čučoriedky (nielen, ale všetko ovocie) a antioxidanty obsiahnuté v niektorých prírodných koreninách majú priaznivý vplyv na zdravie, nikto nebude polemizovať. Ich vplyv na zdravie však spočíva na celkom odlišnom princípe, a nie ako uvádza autor – že „pôsobia proti rakovine“ (asi by dnes nezomieralo toľko ľudí na rakovinu, keby to bola pravda!). Ani konzumenti kávy, teda väčšina ľudstva, by sa nemuseli obávať Alzheimerovej choroby, keby tvrdenia autora boli pravdivé.

Ešte väčšie perly možno nájsť v časti rizikové potraviny. Napríklad, že vďaka topeným syrom predčasne starneme, že šišky „oslabujú močový mechúr a obličky“ alebo že margaríny „obaľujú orgány a prehrievajú ich“!!

Možno súhlasiť, že údeniny nepatria k zdraviu prospešným potravinám, ale najmä pre vysoký obsah skrytých tukov, nasýtených mastných kyselín, cholesterolu a predovšetkým soli, a rovnako aj sladené nápoje – pre vysoký obsah cukru a tzv. prázdnych kalórií. A naopak, margaríny vyrobené z rastlinných tukov majú nižšiu energetickú hodnotu, nižší obsah nasýtených a zvýšený obsah zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín.

Internet aj bulvárna tlač sú v súčasnosti zahltené „dobrými radami“ ako úspešne schudnúť, omladnúť, nezostarnúť, vyliečiť si rakovinu, vyčistiť si cievy (!) a podobnými výmyslami. Pre zlepšenie zdravotného stavu našej populácie by však bolo oveľa prínosnejšie, keby redakcie uverejňovali vedecky overené skutočnosti, prípadne pred uverejnením si aspoň overili kvalifikáciu autora.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?